ATM Komisyon Oranları Ve Kullanım Ücretleri
1 Ekim`den itibaren kullanıma geçen Ortak ATM uygulaması komisyon oranları ve bakiye sorgulama ücretleri belli oldu, Bankalar Ortak ATM’den bakiye sorgulamak için 0,25 ile 2 lira, para çekme de ise 1.70 kuruş ile 5 lira arasında komisyon belirlendi.

26 bankanın toplam 23 bin ATM’sini ortak hâle getiren uygulama 1 Ekim’den itibaren hizmete girdi, bu uygulama sayesinde kankacılık sektöründe 300 milyon dolarlık bir tasarruf sağlanırken, her yeni uygulamada olduğu gibi yine tüketicilerin kafası karıştı.

BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal`ın bu sistemde bankaların bu hizmeti fiyatlandırma konusunda serbest olacaklarını söylemesi ile birlikte tüketici dernekleri tüketicinin haksız bir uygulamaya maruz kaldığını belirterek uygulamadan komisyon alınmasını eleştirdiler.

Ancak, uygulama şu anda devam ediyor. Tüketicilerin pek çoğu komisyon uygulamasından habersiz olarak ATM`leri kullanıyorlar. Tüketici örgütleri uygulamanın başlamasından itibaren bankaların tüketicileri bilgilendirilmesi konusundan özellikle kaçındıklarını da ifade ediyorlar

Bankaların 600 milyar dolar yatırımla kurdukları ortak ATM Paylaşım Sistemi`nin 23 bin ATM`den 35 bin adet ATM verimi alınabileceğini söyleniyor.

Tüketici dernekleri tüketicileri bankaların ortak ATM komisyonlarına karşı uyarıyor ve `Kart sahibi olduğunuz banka dışında başka bir bankanın ATM`sini bakiye görüntüleme ya da para çekme için kullanmayınız` diyorlar.

İlk kez 1987 yılında kullanımlaya başlayan ATM`ler 1993`te 3 bankanın katılımı ile ATM`lerin hem kredi kartları hem de banka kartları için ortak kullanma kararı ile Altın Nokta ATM paylaşım grubu kuruldu.

1998 mart ayında ise 16 bankanın katılımı ile Ortak Nokta oluşturuldu. Türkiye ATM adetsel büyümesinde Avrupa`da birinci ve Türkiye`de 44 milyon kartı ve 61 milyon banka kartı bulunuyor. Son 5 yılda 3.6 milyar kez ATM`den işlem yapılmış ve her bir milyon kişiye düşen ATM sayısı 264, işlem başına nakit çekim miktarı ise ortalam 19 lira .

BAZI BANKALARIN ORTAK ATM KOMİSYONLARI

Yapı Kredi Bankası

Bakiye Görüntüleme 0,50 kuruş

Para Çekme Komisyonu 3.5 Lira

İş Bankası

Bakiye Görüntüleme 0,25 kuruş

Para Çekme 1 lira 70 kuruş

Akbank

Bakiye Görüntüleme 0,50 kuruş

Para Çekme 4 lira

Ziraat Bankası

Bakiye Görüntüleme 0,20 kuruş

Para Çekme çekilen miktarın yüzde 1 75 kuruş

Garanti Bankası

Bakiye Görüntüleme 0,50 kuruş

Para Çekme 4lira

Citibank

Bankanın ATM`lerinden işlem yapılabiliyor ancak banka ilgililerine komisyon miktarı bilgisi gelmemiş.

Fortis

Bakiye Görüntüleme 2 lira

Para Çekme 4 lira

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Temmuz 2011

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın