Findeks Kredi Notu Nedir?(2020)


Findeks kredi notu uzun zamandır bankaların müşterilerine kredi vermek için baktıkları en önemli referans notlarından birtanesidir.

Findeks kredi notu kredi kullanmak isteyen bireysel ve kurumsal müşterilerin kredi ödeme alışkanlıkları için hazırlanmış adeta bir rapordur.Raporda müşterinin daha önce kredi kullanıp kullanmadığı,krediyi vadesinde ödeme yapmışmı bakılır,kredi takibe düşüp düşmediğine,bireysel,ihtiyaç,taşıt,tüketici kredilerini kaç yıl vadeli kullandığı,kredinin tutarı vs dikkate alınmaktadır.

Kredi kayıt bürolarının her kredi kullanan bireyin ülke genelindeki kredi risk seviyesini göstermesi bankalar için oldukça önemlidir.Bankalar bireyler kredi kullanırken Türkiye cumhuriyeti kimlik numarası ile krediye başvuran kişinin Findeks notunu sistemde görüp ona göre müşteri için bir değerlendirme yapar gereklilik halinde kefil ve teminat isteme hakkını saklı tutar.

Kredi kullanmak isteyen bireylerin Findeks kredi notunu göz önüne alıp kredi,kredi kart ödemelerini zamanında yapması bireylerin lehinedir.Aksi takdirde takibe düşen vadesi geçen krediler birdaha kredi kullanmak istediğinizde aleyhinize işler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 5 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın